Psy są zwierzętami udomowionymi od 12 tysięcy lat, a pod względem żywieniowym są uzależnione od człowieka. Jeśli są żywione nieprawidłowo, nie mogą samodzielnie uzupełniać braków pokarmowych i ujawniają się skutki niewłaściwego żywienia. Przy podawaniu karmy dla psów należy zapewnić zwierzętom: spokój, niezmienioną porę karmienia i czas jej trwania wynoszący około 20 minut. Karma musi być świeża o temperaturze około 38°C. Trzeba dbać, aby zwierzęta jadły samodzielnie, co sprzyja prawidłowemu zachowaniu w trakcie jedzenia i prawidłowej higienie żywienia.
Psy muszą dostawać pełnoporcjową dawkę pokarmową. Podawanie nie zbilansowanej karmy może powodować niedożywienie lub zatrucie. Nieprawidłowe żywienie to podawanie nadmiernej ilości mięsa. Mięso zawiera zbyt dużo fosforu w stosunku do wapnia. Także istnieje zbyt duże niebezpieczeństwo żywienia psa kośćmi każdego rodzaju. Sprzyja to tworzeniu się w przewodzie pokarmowym złogów wapniowych, co powoduje zaczopowanie jelit, pęknięcia i zaparcia. Głównym celem tradycyjnego żywienia jest dostarczenie psu energii i składników pokarmowych zapewniających właściwe zbilansowanie dziennej diety. Dietę zbilansowaną możemy zdefiniować jako karmę, która stosownie do wieku i aktywności psa utrzymuje go w zdrowiu.
Tradycyjne żywienie psa polega przede wszystkim na stosowaniu pokarmów odpowiednich dla jego przewodu pokarmowego typowego dla zwierząt mięsożernych. U psów przewód pokarmowy jest około 6 razy dłuższy od tułowia. Trzeba jednak pamiętać, że u psa - mimo od wieków trwającego przystosowania się do sposobu życia człowieka - przewód pokarmowy nadal w pewnym stopniu pozostał taki sam, jak u jego dzikich przodków. Jego silna, rozwinięta szczęka drapieżnika musi otrzymywać pokarm do gryzienia i nie nadaje się do żucia kaszki, ciastek i innych przysmaków. Jego stosunkowo krótki - w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt - przewód pokarmowy nie potrafi wykorzystać większej ilości pokarmu roślinnego, gdyż nie posiada do ich trawienia odpowiednich enzymów, które posiadają np. przeżuwacze. Natomiast pies może za pomocą soków trawiennych żołądka rozłożyć i strawić nawet większą ilość mięsa
Do normalnego funkcjonowania organizmu pies potrzebuje dziennie na 1 kg masy ciała 4-5 g białka, 1-2 g tłuszczu, 10-15 g węglowodanów.
Nie można ściśle ustalić terminów i częstotliwości karmienia. Zależy to od wieku, wielkości, stanu fizjologicznego (ciąża, laktacja), użytkowości zwierzęcia, a także możliwości użytkownika. Psom młodym (do 6 miesięcy życia), sukom w ostatnim okresie ciąży i karmiącym oraz psom ciężko pracującym podajemy pokarm z reguły kilka razy dziennie (3-5), pozostałym 1-2 razy dziennie. Natomiast dorosłego psa karmimy 1-2 razy dziennie
Każdy pies powinien mieć swoje własne naczynie na karmę i pojemnik na wodę. Naczynie to musi być starannie umyte przed każdym posiłkiem. Pokarm powinno podawać się zawsze świeży, o temperaturze pokojowej, a nie zimny lub gorący. Jeżeli pokarm przygotowujemy raz na dwa lub więcej dni i przechowujemy go w lodówce, należy zawsze pamiętać o jego podgrzaniu. Szczególnie niebezpieczny jest pokarm skwaśniały, stęchły i spleśniały. Jest on wtedy najczęściej przyczyną zatruć i chorób u psów.
Pies o ustalonym rozkładzie dnia, otrzymujący regularnie posiłki, również regularnie załatwia potrzeby fizjologiczne.
Mleka wymagają tylko szczenięta i karmiące suki, jednakże nie można go podawać w nadmiarze. Natomiast zdrowy pies może się bez niego obejść, jeśli otrzymuje białko w postaci mięsa. Mleko musi być świeże lub dobrze zakwaszone. Nadkwaszone mleko łatwo wywołuje zaburzenia w czynności przewodu pokarmowego, zwłaszcza u młodych zwierząt.
Bardzo ważnym składnikiem, jak substancje odżywcze, jest woda, która jest niezbędna do normalnego przebiegu przemiany materii. Tak więc trzeba pamiętać, aby pies miał cały czas dostęp do świeżej i czystej wody po jej przegotowaniu.
Źródło: dr Kazimierz Ściesiński, Dwumiesięcznik ZKwP "PIES" nr 1(273)1999